
Rolex Explorer 224270
Choose title
Pucks & Timepieces Concierge
Price on Request
Contact Jeremy directly for pricing, condition details, and availability. Every transaction is personal — not a one-off sale.
Jeremy Gesicki · 608.440.8835 · jeremy@pucksandtimepieces.com
| BRAND | Rolex |
| SERIES | Explorer |
| MODEL NUMBER | 224270 |
| CONDITION | Contact for Enquiry |
| BOX/PAPERS | Contact for Enquiry |
| CASE MATERIAL | Oystersteel |
| CASE SIZE | 40mm |
| CASE THICKNESS | 11.5mm |
| CRYSTAL | Scratch-resistant sapphire |
| BEZEL | Smooth, Oystersteel |
| MOVEMENT | Calibre 3230, Perpetual, automatic |
| POWER RESERVE | Approximately 70 hours |
| DIAL | Black with Chromalight display and characteristic 3, 6, 9 numerals |
| BRACELET | Oyster three-piece solid link bracelet, Oystersteel, Oysterlock clasp with Easylink 5mm extension |
| WATER RESISTANCE | 100m / 330ft |
$0.00
