
Rolex GMT-Master II 126710BLNR
Choose title
Pucks & Timepieces Concierge
Price on Request
Contact Jeremy directly for pricing, condition details, and availability. Every transaction is personal — not a one-off sale.
Jeremy Gesicki · 608.440.8835 · jeremy@pucksandtimepieces.com
| BRAND | Rolex |
| SERIES | GMT-Master II |
| MODEL NUMBER | 126710BLNR |
| CONDITION | Contact for Enquiry |
| BOX/PAPERS | Contact for Enquiry |
| CASE MATERIAL | Oystersteel |
| CASE SIZE | 40mm |
| CASE THICKNESS | 12mm |
| CRYSTAL | Scratch-resistant sapphire, Cyclops lens over the date |
| BEZEL | Bidirectional rotatable 24-hour graduated Cerachrom ceramic, two-colour black and blue |
| MOVEMENT | Calibre 3285, Perpetual, automatic, GMT function |
| POWER RESERVE | Approximately 70 hours |
| DIAL | Black with Chromalight display |
| BRACELET | Jubilee five-piece link bracelet, Oystersteel, Oysterlock clasp with Easylink 5mm extension |
| WATER RESISTANCE | 100m / 330ft |
$0.00
